Ramazan’da Hurmaya Rakip Geliyor


Uzak Doğu’nun egzotik tatları Ramazan’da hurmaya rakip olmaya hazırlanıyor. Verita tarafından Tayland’dan ithal edilen Demirhindi, Zerdeçal ve Taze Hindistan Cevizi meyvelerinin faydaları, geleneksel Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olacağa benziyor. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli şifa kaynağı ve susuzluğu gidermeye yardımcı olan bu meyvelerin ayrıcalıkları hakkında önemli bilgiler veriyor.

Yaklaşan Ramazan Ayı ile şenlenecek sofraların vazgeçilmezi sayılan yiyecekler arasına Tayland’dan gelen yeni lezzetleri de eklemeye hazır olun. Bu yıl Ramazan sofraları daha egzotik bir havaya bürünebilir. Tayland’dan ithal edilen ve özellikle enerji vermesiyle bilinen Demirhindi, daha az susamaya yardımcı olan Taze Hindistan Cevizi ve şifa kaynağı Zerdeçal ile bu önemli ayda, oruçlu günler için bir destek timi kurabilirsiniz. Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise bu üç egzotik meyvenin hem faydalarını hem de kullanım önerilerini şöyle sıralıyor…

 

“Demirhindi enerji veriyor, Taze Hindistan Cevizi susuzluğa iyi geliyor, Zerdeçal kemik sağlığını koruyor”

Demirhindi’nin bilinmeyen bir şifa kaynağı olduğunu söyleyen Sağlıklı Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Taylan Kümeli “Demirhindi, ülkemizde daha çok şerbetiyle tanınıyor, meyve olarak bilinmeyen bir lezzet. Susuzluğu kesmesi, ferahlık hissi yaratması, ateş  düşürmesinin yanı sıra antioksidan ve kilo verdirici etkinliği en bilinen özellikleridir. Şerbeti de çok lezzetli ve enerji vericidir. Özellikle Ramazan aylarında vücut enerjisinin korunmasında danışanlarıma önerdiğim bir meyvedirdedi.

Taylan Kümeli, “Young Coconut” olarak da bilinen Taze Hindistan Cevizi’nin kalsiyum deposu olması nedeniyle kemik ve diş sağlığı için tüketilebileceğini, düzenli kullanımda vücutta oluşan mikropları öldürdüğünü, diüretik özelliğinden dolayı idrar söktürücü olduğunu, kansere karşı savaşçı olma özelliği kazanmış bir meyve olduğunu belirtti. Ayrıca tok tutma özelliğinden dolayı Ramazan ayında tüketilebileceğini, diyetlerde ise ara öğün olarak kullanıldığında açlık hissini yok ettiğini söyledi.

İçeriğinde antioksidan bulunan şifa kaynağı Taze Zerdeçal’ın tüketimine ilişkin de tarifler veren Kümeli; Taze Zerdeçalı çaylarda ve içeceklerde, yemeğin tadını ve sosunun kıvamını daha iyi bir duruma getirmek için ise yemeklerde önerdi. Özellikle çocuklarda kemik sağlığında kullanımına da değindi. Taze Hindistan Cevizi karın yağlarını eritiyor ve özellikle tiroid tedavisinde de tamamlayıcı olarak tüketilmesi öneriliyor.   

 

“Yeni meyveler keşfettirmek bize mutluluk veriyor”

İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Birincioğlu ise “Ülkemiz kendi yetiştirdiği meyveler dışında başka ülkelerde yetişen meyveler ve bunların bilinirliği konusunda son yıllarda önemli bir yol kat etti. Verita olarak bunda payımız büyük. 6 kıtada 36 ülkede sertifikalı çiftçi dostlarımız tarafından özenle yetiştirilen meyveleri soğuk zincir kırılmadan ülkemize getiriyoruz. Son derece titiz bir kalite kontrol sınavından geçerek Verita olmaya hak kazanan en iyi meyveleri satış noktalarına sunuyoruz.

Dünyanın meyvesini, keşfetmeyi seven herkesle buluşturmak istiyoruz ve dünyada yetişen bütün meyveleri Türkiye’ye sunmayı hedefliyoruz.  Tayland’dan getirdiğimiz Demirhindi, Taze Hindistan Cevizi ve Zerdeçal bu meyvelerin en lezzetlileri ve şifalıları arasında yer alıyor. Halkımıza geleneksel meyvelerimizin yanında yeni tatlar sunmak, keşfine katkıda bulunmak bize mutluluk veriyor” dedi.

Verita Hakkında: 12 Ay Boyunca Taze Meyve
1980 yılında muz ithalatıyla yola çıkan Verita bugün 6 kıtada, 36 farklı ülke ve farklı iklimlerde yetişen her çeşit meyveyi düzenli, sağlıklı, yüksek kaliteli, ekonomik ve hijyenik koşullarda 12 ay boyunca mevsim tazeliğinde Türkiye’ye getiriyor. Verita, küresel ölçekte kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Kosta Rika ve Hollanda’daki organizasyonlarıyla Türkiye’ye ithalat zincirini yönetiyor. Portföyündeki 30'dan fazla çeşidiyle “dünyanın meyvesi”ni başta seçkin marketler ve manavlar olmak üzere tüm Türkiye’de Verita standartlarına uygun satış noktalarında tüketicinin beğenisine sunuyor. Verita, Denizli’deki 1000 dönümlük arazisinde Türkiye pazarı için ürettiği elma, armut ve üzüm türlerini ihraç etme potansiyeline de sahip.